Historia

Lesznowola to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Grójec. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa radomskiego. Liczy około 750 mieszkańców i co roku ta liczba wzrasta.

Szkoła Podstawowa w Lesznowoli została oddana do użytku w 1930 roku. Nie była jednak jeszcze wykończona w całości. sztandar-czerwony Północne skrzydło pozostało w stanie surowym. Wybuch wojny światowej przyczynił się do przerwania prac przy budowie. Budynek został zajęty przez okupanta niemieckiego. Cały plac szkolny ogrodzony był drewnianym płotem i z trzech stron okopany rowem. Po wojnie ponownie przystąpiono do budowy. Koszty związane z tym przedsięwzięciem pokrył Urząd Gminy w Grójcu. Mieszkańcy Lesznowoli i okolicznych wsi chętnie uczestniczyli w pracach budowlanych. Otwarcie 7-klasowej szkoły podstawowej nastąpiło 1 września 1947r.

Szkołą zarządzali kolejno:

• Antoni Gołębiowski (1945-1970)
  • Tadeusz Napiórkowski (1970-1978)
  • Janina Winiarczyk (1978-1990)
  • Marta Jarosz (1990-2019)
  • Od września 2019 r. dyrektorem szkoły jest p. Beata Werpachowska

W latach 90-tych nadal wzbogacano wyposażenie sal lekcyjnych. Zakupiono nowy sprzęt do pracowni. Wiosną 2000r. rozpoczęto budowę sali gimnastycznej z szatnią i zapleczem. Budynek oddano do użytku 1.09.2002r.
Kolejnym przedsięwzięciem był plac zabaw, który oddano do użytku w 2010 r.
Lesznowola liczy coraz więcej mieszkańców, a szkoła zyskuje nowych uczniów. W 2011 r. rozpoczęto kolejną rozbudowę szkoły, która trwała do 2013 r.

W najnowszej części mieszczą się dwie sale dla grup przedszkolnych, szatnia dla najmłodszych, stołówka i jej zaplecze.

Obecnie został już zatwierdzony projekt boiska szkolnego. Jego budowa rozpocznie się wkrótce.
Wszystkie dokonane szkolne inwestycje finansował Urząd Miasta i Gminy w Grójcu przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

Szkoła w Lesznowoli nosi imię “Bajkopisarzy Świata”.

Zanim jednak do tego doszło, przez cały rok szkolny 2007/2008 trwały przygotowania. Uczniowie, rodzice i nauczyciele w sposób demokratyczny wybrali patrona. Dzieci brały udział w różnych konkursach: plastycznych, literackich, wiedzowych, aby poznać bajkopisarzy świata. Na szkolnej scenie przedstawiali fragmenty znanych baśni. Pod okiem nauczycieli przygotowywali dekorację i program artystyczny.

Uroczystość nadania imienia i przekazania sztandaru odbyła się 4.06.2008. sztandar-niebieski Swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną: poseł Sejmu RP: Mirosław Maliszewski, burmistrzowie: Jacek Stolarski, Janusz Gaweł, członkowie Rady Miejskiej, przedstawiciele Kuratorium Mazowieckiego: dyrektor Maria Bokuła i wizytator Krzysztof Wójcik, dyrektorzy szkól i przedszkoli naszego rejonu, kierownicy jednostek budżetowych gminy, sołtysi, rodzice i sponsorzy.

Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona przez księdza dziekana S. Kazulaka z udziałem gości, uczniów i nauczycieli, na której poświęcony został sztandar ufundowany przez Burmistrza Gminy. logo-szkoly Następnie wszyscy przeszli do budynku szkoły. Część oficjalną poprowadziła pani dyrektor Marta Jarosz. Serdecznie powitała przybyłych gości. Sztandar szkoły został uroczyście przekazany uczniom, a przedstawiciele wszystkich klas złożyli ślubowanie. Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez dzieci. Na scenie było naprawdę kolorowo i bajecznie. Widzowie na stojąco oklaskiwali małych artystów.

Na zakończenie goście podarowali dzieciom upominki, które wzbogacą szkolną bibliotekę. Od tego dnia, dzień 4 czerwca stał się ważną datą w historii szkoły.